Pred cestou do Číny

Navigácia
ÚVOD
- Pred cestou do Číny kompletný manuál pred cestou do Číny
CESTUJTE V SKUPINE:
- Cesty s Pavlom Dvořákom cesty do Číny, kde budem osobne
- Cesty so slovenským sprievodcom Pavlov výber TOP ciest do Číny
CESTUJTE SOLO:
- Cesty priamo v Číne zaujímavé produkty pre solo cestovateľov, ktoré som pre vás vybral
- Cestovateľské návody vytvoril som niekoľko cestovateľských návodov alebo ukážkových itinerárov pre solo cestovateľov
ĎALŠIE ODKAZY
Kedy do Číny
Čína je obrovská, ma všetky podnebné pásma. Dať jeden termín kedy ju navštíviť je tažké. Osobne by som ale povedal že najlepším obdobím na návštevu Číny je jar a jeseň. Letá sú teplé, vzduch je dusný a ťažký, hlavne v auguste cestuje veľa turistov. Samozrejme je potreba vyhýbať sa hlavným sviatkom: 1.-5. Máj (Sviatok práce), prvý októbrový týždeň (Sviatok založenia ČĽR), Čínsky Nový rok (termín je každý rok iný), Kompletný prehľad sviatkov na každý rok nájdete do piatich minút na google, nebudem ich sem preto vypisovať.

Víza do Číny
Od roku 2025 môžu Slováci cestovať v Číne po dobu 30 dní bez víz.
Elektrika v Číne
Elektrické napätie v Číne je 220-240 V. S výnimkou Hongkongu, kde sú zásuvky britského typu (niekedy sú však oba typy), vyhovie takmer vždy naša jednoduchá „dvojvidlice“.
Jazyk v Číne
Bez čínštiny sa v Číne existuje ťažko. Vo veľkých mestách na pobreží sa dá bez väčších problémov v hoteloch a pri pamiatkach dohovoriť aj po anglicky, len čo však idete viac do vnútrozemia, penetrácia angličtiny je mizerná. Výnimkou je asi len Yangshuo, keďže tam trvalo žije mnoho cudzincov.
Očkovanie do Číny
Všeobecne najčastejšími chorobami, proti ktorým sa cestovatelia očkujú, je jednoznačne žltačka typu A a B (hepatitída) a brušný týfus, prípadne cholera. Ďalej je dobré si dostatočnú dobu pred cestou skontrolovať platnosť očkovania proti tetanu a obrne.
POVINNÉ očkovanie nie je do ŽIADNE. V malých oblastiach južnej Číny hrozí nákaza maláriou po bodnutí hmyzom, do týchto oblastí ale nemám žiadny zájazd. Odporúčam aj tak používať moskytiéru (v hoteloch bývajú k dispozícii) a kvalitné repelenty. Niekedy sa odporúča kupovať repelenty na mieste, pretože obsahujú látku účinnú práve na miestnej druh komárov. Vždy si ale nejaký repelent zabaľte so sebou. Reštaurácie a hotely poskytujú hosťom tzv. „Coils“, špirály proti komárom, ktoré podľa mojich skúseností fungujú veľmi dobre.
Peniaze v Číne
Čína používa menu Yuan (RMB). Jej kurz sa pohybuje okolo 7 RMB k euru. Najvyššia bankovka je 100 RMB. Pádom kurzu eura a zvyšujúcou sa životnou úrovňou Číny dnes nemôžete čakať lacnú Čínu ako pred niekoľkými rokmi. Šanghaj je dnes jedno z najdrahších miest Ázie pre život cudzincov (znalosť čínštiny ho však vie veľmi zlacniť). Vo vnútrozemí sú ceny nižšie, avšak nie extrémne lacné, ako napríklad v južnej Ázii. Na denné stravovanie počítajte okolo 150 RMB na deň. Ak sa budete stravovať aj v miestnych vývarovniach a v stánkoch na ulici, bude to menej.

Kde objednať hotely, letenky a lístky na vlak?
Odporúčam používať čínsku platformu trip.com, ktorú vyvinuli špeciálne pre zahraničných návštevníkov. Veľa hotelov, najmä v menej navštevovaných oblastiach v Číne, nevyužíva Booking.com ani ďalšie zahraničné platformy. Na platforme Trip.com budete mať lepší výber a častokrát aj lepšie ceny. Zároveň tam nájdete aj letenky a lístky na vlak.

Kultúrny šok v Číne
Vo veľkých mestách ho nepocítite, rozhodne nie pri krátkej návšteve. Pri živote v Číne však áno. V menších mestách bude Čína autentickejšia. Počítajte hlavne s dopravou, ktorá je pre nás nepochopiteľná. Taktiež s hlasnejšími telesnými zvukmi (grganie, mľaskanie a pod.). Odporúčam si preštudovať rôzne kultúrne zvyklosti. Vám sa môžu síce Číňania zdať v mnohých veciach nekultúrni a neslušní, ale to je preto, že majú iné zvyky. My sa im môžeme zdať rovnako nekultúrni, najmä vo veciach, ktoré si my vôbec neuvedomujeme (napríklad je nevhodné verejne kýchať a smrkať, je veľmi neslušné búchať príborom o tanier, misku či pohár /u nás je to bežné, keď sa niekto hlási o slovo, alebo keď si oklepáva stravu z príboru/ a veľa ďalších vecí).

K pre Európana nečitateľnému správania Číňanov patrí tzv. „Strata tváre“. Pokiaľ Číňan niečo nevie, alebo si nie je istý, nikdy vám nepovie „nie“. Radšej mlčí alebo sa len usmieva, čím zakrýva svoje rozpaky. Rovnako tak sa smeje, ak sa dostane do situácie, v ktorej si nevie rady. Na nás to môže niekedy pôsobiť ako výsmech.
Pred cestou je nevyhnutné uvedomiť si rozdiel medzi čínskou, resp. všeobecne orientálne mentalitou a naším európskym spôsobom myslenia. Beh myšlienok ľudí z Východu je pre nás často nepochopiteľný, aj ich poňatie času nám môže spôsobiť problémy. Ak povie napríklad Číňan „za hodinu“, môže to znamenať, že za hodinu, ale aj za dve či tri. Preto nie vždy je možné presne dodržať časový plán a program je potrebné neustále prispôsobovať.
Každý turista-cestovateľ musí mať tiež neustále na pamäti, že on je hosťom a on by sa mal teda prispôsobiť miestnym zvykom a byť tolerantní.
Doprava v Číne
Čína je rozlohou väčšia ako Európa. Nedá sa vidieť počas jednej návštevy. Najlepšie je urobiť si niekoľko výletov po rôznych častiach Číny.
Ako sa v Číne šoféruje
Aby som spravil porovnanie, Číňania si myslia že Európu zvládnu za jednu návštevu a v priebehu dvoch týždňov idú krížom zo Švédska až do Španielska. Čo z toho budú mať? Iba zmätok a stres. To isté platí, keď budete chcieť stihnúť naraz sever, juh, východ, západ a aj stred Číny. Je to absolútne nereálne.

Itineráre na inšpiráciu

Dnes je v Číne najlepšie pohybovať sa rýchlovlakmi, ich sieť je obrovská, chodia rýchlosťou 300km/h a mnohé linky idú každých 5 – 10 minút. Napríklad spojenie medzi Pekingom a Šanghajom (cca 1 000 km) zvládne vlak za 5 hodín, stojí 550RMB a vlak chodí každých 5 minút. Okrem toho je v Číne obrovská sieť diaľnic, bežných vlakov a každé mesto nad 5 miliónov obyvateľov má metro buď vo výstavbe, alebo už postavené.
Vnútroštátna letecká doprava je kvalitná, ale nespoľahlivá. Lietadlá sú nové, čisté a bezpečné, služby na palube sú na bežnej svetovej úrovni. Žiaľ doprava je presilená a tak väčšina letov mešká, niekedy aj hodiny. Treba s tým počítať. Lístky sa kupujú na stránkach ctrip.com (letenky aj vlaky), alebo 12306.com (vlaky), avšak sú len v čínštine. Lístky na vlak je možné kúpiť aj na stanici. Problém je však že sú tam veľké rady, zamestnanci často nevedia po anglicky a lístky treba kúpiť minimálne deň dopredu. Niektoré spoje treba kúpiť aj dva týždne dopredu. V hoteloch vedia pomôcť s kúpou lístkov.
Strava v Číne
Čínska strava je veľmi bohatá a pestrá. Rozhodne z nej človek nemusí mať strach, ingrediencie používajú podobne ako my, všetky druhy mäsa, zeleniny, rýb a morských potvor. Spôsob prípravy sa odlišuje regionálne. V Číne sú 4 klasické kuchárske školy – Sichuan, Shandong, Guangzhou a Huaiyang a osem moderných kuchárskych škôl – Anhui, Kanton, Fujian, Hunan, Jiangsu, Shandong, Sichuan a Zhejiang. Každá z nich chutí úplne inak.
Povery o tom, že Číňania zjedia všetko a že vám budú ponúkať psy alebo mačky je mylná. Je pravdou, že Číňania pripravujú viac druhov mäsa ako my. Bežné sú žaby, somáre, korytnačky, v niektorých oblastiach aj psy, krokodíly či hmyz. Avšak nemusíte sa báť, že by vám niekto toto mäso podstrčil a vydával ho za iné. Tieto jedlá sú v Číne netradičné a drahé. Číňania jedia oveľa viac zeleniny a ovocia ako my. Tofu je taktiež bežná potravina a v Číne chutí rozhodne lepšie ako v Európe.
Čínsky bontón je iný ako náš. Zatiaľ čo hlasné mľaskanie, alebo odgrgnutie nie je problém, oklepávať si príbor o misku, alebo zapichnúť paličky do ryže a nechať ich tam stáť, je veľmi neslušné.
Ubytovanie
Vo veľkých mestách je ponuka ubytovacích zariadení takmer neobmedzená. Mimo miest je stále možné objednať si hotel, alebo hostel cez klasické rezervačné systémy ako booking.com, alebo agoda.com. Keď však idete do malých miest, na internete žiadne ubytovanie nenájdete. Môžete sa po nejakom porozhliadnuť po príchode.
Colné predpisy Číny
Platia bežné medzinárodné predpisy, na dovoz „citlivých položiek“ platí limit 200 ks cigariet a 1 l alkoholických nápojov. Platí tiež zákaz dovozu ovocia a zeleniny (ak akékoľvek potraviny do Číny dovážate, je lepšie ich uložiť do veľkého batožinu, ktoré neberiete so sebou na palubu lietadla). Vzhľadom k cenovým reláciám a výbere je dovoz potravín z Česka naozaj zbytočný.
Bezcolne ide z Číny vyviezť všetky veci, ktoré boli do Číny cestujúcim dovezené ako veci osobnej potreby, a ďalej všetky nakúpené suveníry. Zakázaný je vývoz starožitností starších 100 rokov a vzácnych druhov fauny a flóry. Akýkoľvek alkohol zakúpený na ázijských letiskách je pri prestupe v krajinách schengenského priestoru zabavovania !!! Bezcolne možné z Číny vyviezť Všetky veci, ktore bolí do Číny cestujúcim dovezené Ako veci osobnej potreby, a Ďalej Všetky nakopené suveníry. Zakázaný je vývoz starožitností starších 100 rokov a vzácnych druhov fauny a flóry. Akýkoľvek alkohol zakupene na ázijských letiskách Moze hoci pri prestupe v krajinách schengenského priestory zabavený!
Bezpečnost v Číně
Čína je absolútne bezpečná krajina, ale ako všade inde na turistických destináciách, treba dať si pozor na vreckárov. Hlavne na veľkých turistických destináciách. Je ich však oveľa menej ako v Európe. V Číne sú aj tmavé uličky v mestách bezpečné a zlé štvrte či slumy neexistujú, keďže sťahovanie medzi mestami je v Číne prísne regulované tzv. hukou, mestským občianstvom. Čo sa týka zdravotných rizík, odporúčam piť iba balenú vodu, nie z vodovodu. Do Číny nie je potrebné očkovanie proti malárií, odporúčanými očkovaniami sú len žltačka a tetanus.
Voda v Číne
Pite iba balenú vodu, občasná konzumácia vody z vodovodu vám síce závažne neuškodí, ale prospešná tiež nie je. Na čistenie zubov môžte používať vodu z vodovodu.
Internet v Číně
V Číne počítajte s cenzúrou internetu, blokované sú najmä západné médiá a sociálne siete. Celkový prístup na západné servery je pomalý z dôvodu umelého spomaľovania, ale aj zlým technickým spojením. Všetky Google služby sú blokované, na vyhľadávanie môžete ale používať bing.com, alebo čínske baidu.com.
Na cestu Čínou odporúčam (veľmi dôrazne odporúčam) zaplatiť si VPN. Vďaka VPN v mobile alebo v počítači nebudete mať internet blokovaný. Overená funkčná VPN pre Čínu je napríklad Astrill VPN. Je ale paltená. Bezplatné VPN väčšinou nefungujú. Je možné zabezpečiť si aj Hong Kongskú SIM kartu od služieb ako Airalo, ktoré v Číne fungujú bez cenzúry a nie sú drahé.
Na hoteloch je takmer vždy dostupná wifi, ale málokedy je rýchla. V kaviarňach, reštauráciách a všetkých pamiatkach značených AAAA, alebo AAAAA je aj wifi. Okrem toho nájdete množstvo internetových kaviarní. Internetové kaviarne sú aj na tých najnezvyčajnejších miestach.
