Mňa samého to prekvapilo!

Medzi rokmi 2016 a 2019 toho bolo príliš! Bolo to po prvýkrát v mojom živote, kedy sa mi pracovne darilo; robil som niečo, čo ma bavilo; niečo, čo bolo "moje": bral som ľudí na cesty Čínou. Bol som v tom celkom dobrý a ľuďom sa vždy páčilo.
Počas týchto rokov som mal, ako asi každý mladý človek, neustály pocit, že to jedného dňa skončí. Chcel som toho stihnúť čo najviac. Robil som príliš veľa zájazdov a na každú príležitosť, ktorá prišla, som vravel áno. Neodmietal som žiadne tlmočenie, žiadne súkromné sprevádzanie, žiadne prednášky, v podstate skoro nič. Do toho sa diali rodinné katastrofy. Najprv nás opustil môj brat, potom môj otec. Kto čítal moju prvú knihu, celý príbeh pozná.
Keď prišla pandémia, uvedomil som si, ako veľmi som bol vyhorený. Popravde, ani som o tom nevedel. Až keď som bol prinútený zastaviť sa, jasne som videl, že som si podpílil konár pod zadkom, od úplného zlomenia ma delilo nemálo.
Šialenstvo
Chcel by som povedať, že som zatiahol ručnú brzdu, ale to nie je pravda. Zatiahla mi ju pandémia a ja som sa skotúlal z výslnia na kopci na úplne dno. Tam som zistil, že tých kopcov je vlastne naokolo oveľa viac, než som predtým videl; nebolo treba úpenlivo držať sa iba jedného. Vlastne som mohol, a aj chcel, objavovať úplne nové cesty! Napríklad točiť videá a písať knihy. Prešli štyri roky...
Keď sa pandémia skončila, ľudia sa ma často pýtali, či sa vrátim k zájazdom. Ja som sa toho bál, nechcel som. Stále som si pamätal, ako veľmi som bol na okraji vyhorenia. V Shaxi, na dedine, som sa cítil v bezpečí, bál som sa vystrčiť hlavu. Opäť to za mňa vyriešil život, zrazu som sa ocitol späť v Šanghaji. Bol to mesiac plný životných zmien a ja som si povedal, ak nie teraz, tak nikdy. Vyskúšam to! Spravím jeden zájazd a uvidím!
Popravde, bolo to trochu šialenstvo z mojej strany, ale ja tak občas fungujem. Na objednanie zájazdu som dal ľuďom menej ako tri týždne, všetci mi vraveli, že to nepredám. A ja som tak trochu dúfal, že to naozaj nepredám, lebo by som sa nemusel vrátiť k zájazdom, ktorých som sa bál. Ale ten zájazd sa predal! Ľudia sa prihlásili a už sa z toho nedalo vycúvať. Osud rozhodol. Nie len za mňa, ale aj za ľudí, čo prišli. Ako som sa potom s klientami rozprával, väčšina z nich takmer neprišla. Či už to bolo pre náhle zdravotné komplikácie, alebo proste ešte na letisku zvažovali, či spravili dobre. Pre niektorých bolo prihlásenie sa rovnako náhle, ako pre mňa samotné vypísanie zájazdu. Tiež podobnú cestu dlho odkladali a teraz si povedali to isté, čo ja: buď teraz, alebo nikdy. A som rád, že sme si to všetci povedali, som rád, že nás osud dal dokopy. Pretože to bola skvelá cesta. A nie len to! Ja som zistil, že mi to chýbalo!
Veď ja mám možnosť prinášať ľuďom životný zážitok! Dobrodružstvo, na ktoré môžu spomínať celý život! Aké krásne privilégium to je! Okrem toho je to skvelá zábava, pri ktorej spoznávam skvelých ľudí! Ten strach, čo som mal pred touto cestou, úplne pominul. Nahradila ho radosť a nedočkavosť. V prvom rade sa za to chcem poďakovať skvelej partii, ktorá so mnou išla na Festival princov! Boli ste úžasní, ďakujem! ❤️








Znovuzrodený!
Zrazu som sa začal tešiť na ďalšie cesty. Vedel som však, že nesmiem už viac otáľať, robiť zájazdy na poslednú chvíľu nie je fér voči nikomu. A tak som sa na cca dva týždne ponoril do práce. Vstával som o ôsmej ráno a hneď som si sadol za počítač. Zatváral som ho o jedenástej večer, posledné dni aj o druhej ráno. Ale stálo to za to, lebo som spravil štyri úplne nové cesty a celé som to dal do úplne nového šatu.
Ja viem, že som vám ešte pred nedávnom písal, aký som hrdý na nové stránky, ktoré boli minimalistické a bez zbytočných ozdôb. Nuž, to je preč, teda je to na novej adrese blog.cestycinou.sk. A šat, do ktorého sa obliekli moje nové zákazky, je farebný, veselý, hravý, kontrastný, šokujúci a inšpiratívny. Ako cestovanie... Ako zážitky... Ako dobrodružstvo...
Čo sú moje nové cesty?
Stratené svety Číny sú ideálnou cestou na prvú návštevu Číny; je tam Peking, Čínsky múr - ale ten divoký, nie ten plný turistov. Je tam aj Xi'an a Terakotová armáda. Je tam slávna príroda, Žlté hory Huangshan. Ale samozrejme, je to moja cesta, takže sú tam aj miesta, kam vás iná cestovka nevezme. Kruhové obydlia tulou a nádherné mesto Xiamen. Exotický wellness hotel uprostred bambusového lesa. Či bývanie v tradičných historických domoch na čínskom vidieku. Zájazd trvá dva týždne a ideme už v júni, zatiaľ sú všetky miesta voľné.
Prechádzky čínskymi rozprávkami sú zamerané viac na prírodu a vidiek. Začíname v krajine pánd, Chengdu, pozrieme si najväčšieho Budhu na svete, potom ideme do slávnych Avatarových hôr Zhangjiajie. Nasledovať bude moja špecialitka, magické miesta strednej Číny - Ibiškové mesto, Mesto Fénoxov a Dedina tisícov rodín menšiny Miao. Potom ryžové terasy, Rieka Li a nádherné scenérie Yanghuo. Zakončíme to na Dim Sum v Kantone a bodkou na záver bude Hong Kong. Pôjdeme v septembri a už mám prihlásených štyroch ľudí.
No a potom tu mám cestovateľské chuťovky. Jedna bude mimosezónna cesta za atraktívnu cenu, ktorá je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Preto som ju aj pomenoval hravým názvom Slnko, ryža, jahody. Itinerár ešte nemám na stránkach, pôjdeme ju totiž až v roku 2026, ale už mám prihlásených šesť ľudí. Bude to na pandy v Chengdu, Shaxi, Lijiang, trópy v údolí rieky Salween a na záver Chongqing, mesto budúcnosti.
Posledná cesta je tibetský roadtrip. Dobrodružstvo, aké nikde inde nenájdete! Táto cesta je vrcholom môjho viac ako desaťročného cestovania po Číne. Roky sme s mojím kamarátom Dahuaom, skúseným vysokohorským vodcom, hľadali túto dobrodružnú trasu a môžem s istotou povedať, že nikto iný vás na miesta, kam pôjdeme, nedokáže zobrať. Je to expedícia západným Sečuánom, ktorému sa hovorí aj vonkajší Tibet. Ak človek hľadá tibetskú kultúru, tu ju nájde živšiu ako v samotnom Tibete. A hlavne, cudzinci tu môžu voľne cestovať. Nie len, že sa nebudeme musieť držať vyhradených koridorov, ako by to bolo v samotnom Tibete, ale my sa nebudeme držať ani len ciest! Čaká nás offroad troma 4x4 terénnymi autami, stanovanie na úpätí ľadovcov, či s nomádmi jakov, túry vo výške nad 4000 metrov nad morom, odľahlé tibetské chrámy, o ktorých nevie žiadny turista, zasnežené vrcholky, ktoré majú nad 7000 metrov nad morom, a nádherné ubytovanie v luxusných vysokohorských chatách. Ideme v októbri a už mám prihlásených štyroch ľudí.
Tak čo, páčia sa vám nové cesty? Kto sa pridá? Všetko nájdete ponorené vo farbách na cestycinou.sk:

Ešte raz ďakujem skvelej partii, čo som mnou cestovala, že vo mňe zobudila túžbu po novom dobrodrúžstve. A teším sa na každého ďalšieho cestovateľa...
Palo