V porovnaní so západnými krajinami sa v Číne konzumuje oveľa viac zeleniny a ovocia, čo sa týka mäsa vo väčšine krajiny sú základnými druhmi mäsa hydina, hovädzie mäso, jahňacie mäso a s výnimkou moslimských etník aj bravčové mäso. Veľmi obľúbené sú vodné živočíchy, tam je výber bohatší. Zo zvierat sa konzumujú aj vnútornosti, končatiny a hlavy, čo u nás už vyšlo z módy. Táto ponuka je dostupná viac menej po celej krajine. V rámci regiónov sú potom „miestne špeciality“, tie môžu byť buď z hospodárskych zvierat, alebo divokej zveri.

V stredočínskej provincii Sichuan obľubujú králikov, najväčšia špecialita sú králičie hlavy. Na tibetských územiach jedia jaky. Na severe Číny zase obľubujú mäso zo somára, výnimočne sa dá natrafiť aj na konské mäso. V južných regiónoch Číny, najmä v etnicky pestrých provinciách Guangxi a Guangdong, sa konzumuje psie mäso. Pri psom mäse sa pristavím, lebo mylné presvedčenie že všetci Číňania jedia psov je rozšírené po celom svete.O psoch v Číne som natočil aj podrobné video:

Najradšej ho majú ľudia etnika Zhuang, i keď v menšom rozsahu je rozšírené aj vo zvyšku Číny. Priaznivci tohto mäsa sú skôr starší ľudia z vidieckych a chudobnejších oblastí. Ak by ste si chceli dať psie mäso, rýchlo zistíte že je drahé. Považuje sa za sviatočné. V Číne sa tak nemusíte báť, že vám dajú psie mäso namiesto bravčového, či hovädzieho. Väčšie riziko je že vám dajú bravčové či jahňacie namiesto psieho, ak si ho objednáte. Podľa zákona by malo ísť o mäso psov chovaných na farmách za účelom konzumácie. Zabíjanie a konzumácia potulných psov je zakázaná, avšak veľmi ťažko sa na tento zákaz dohliada. Aj preto platia na konzumáciu psieho mäsa prísnejšie nariadenia než na iné mäso. Napríklad jedlá zo psieho mäsa nesmú byť ponúkané na donášku. Mladí ľudia psie mäso neobľubujú, pes je dnes vo väčšine krajiny skôr domáci miláčik než hospodárske zviera, či pochúťka. Chov psov pre potešenie je tak obľúbený, že aj čínska vláda psom nedávno zmenila klasifikáciu z hospodárskeho zvieraťa na domáceho mazlíčka. Psa tak konzumuje stále menej ľudí a je možne, že časom z jedálnička zmizne úplne. Tak ako u nás, nie je tomu tak dávno čo bolo psie mäso obľúbené aj v Európe. V Švajčiarsku sa je dodnes.

V 21. storočí sa mäso psov konzumuje v Číne, Južnej Kórei, Vietname, Nigérii, a Švajčiarsku a je konzumované alebo legálne konzumované v iných krajinách. po celom svete. Niektoré kultúry považujú konzumáciu psieho mäsa za súčasť svojej tradičnej, rituálnej alebo každodennej kuchyne a iné kultúry považujú konzumáciu psieho mäsa za tabu, aj keď sa konzumovalo v minulosti.