Mám tik v pravom oku. Skáče mi hore dole ako šialené. Každý deň totiž sedím pred obrazovkou a strihám a strihám a strihám... Pripraviť dvanásť filmov je podstatne viac roboty než som predpokladal. Vyznať sa v desiatkach hodín materiálu tiež nie je úplne jednoduché. Do toho som zmenil program na strihanie videa, konečne som prešiel na Davinci Resolve, Hollywoodsky štandard. Neviem si to vynachváliť, je to skvelá zmena, ale procesu učenia sa človek nevyhne a práca sa spomalí.

Externý chladiaci systém pri exporte videa

Taktiež vydávame a dokončujeme novú knihu. Do toho občas tlmočím. A každý piatok robím živý stream na YouTube. Hoci už začínam byť fakt unavený, som zároveň aj veľmi spokojný. Som už druhý mesiac na krásnej dedine a každý deň sa venujem kreatívej práci, niečomu čo ma fakt baví. Oveľa lepšie, ako keď som bol len v továrňach a celé dni iba tlmočil nudné rokovania. A bol som rovnako unavený.


Ak by vás zaujímali prvé tri diely môjho seriálu v televízii na Dvojke, odkazy na archív dávam do zoznamu na mojom webe:

Cesty Čínou na RTVS
Dvanásťdielny dokumentárny seriál o Číne na Dvojke.

Ak ste ešte nečítali moju knihu, prečítajte si aspoň tie krásne hodnotenia, čo mi na ňu ľudia nechali. Dojímajú ma. Ďakujem. A kniha už je preložená do češtiny, akurát ide na redakciu.

Moja čínska dekáda
Kniha: Moja čínska dekáda (Pavel Dvořák ml.). Nakupujte knihy online vo vašom obľúbenom kníhkupectve Martinus!
"Nazvať Moju čínsku dekádu cestopisom podľa mňa nie je úplne výstižné, je to skôr autobiografická cesta Pavla Dvořáka životom a Čínou. A že výborná! Niekedy mám pri čítaní autobiografických textov súčasných autoriek a autorov pocit, že to na nás (vás) hrajú, chcú sa ukázať v lepšom svetle, aspoň štipku prikresliť realitu. Majú na to právo, ale pri čítaní Príbehu chlapca, ktorý dospel v Číne, sa u mňa tento pocit nedostavil, práve naopak. Rozprávanie je autentické, úprimné, neprikrášlené, vtipné (vážne som sa pri čítaní veľakrát zasmial), prosto príbeh ako ho napísal a píše sám život. Ísť s vlastnou kožou na trh nebýva ľahké, ale v tomto prípade to nemohlo dopadnúť lepšie." - čitateľ Andrej

V tomto maily nebude zoznam článkov o tom, čo nového sa deje v Číne. Newslettre nestíham čítať, začalo ich byť príliš veľa, stále na mňa skákali stovky mailov na mojej newsletterovej schránke a tak som spravil radikálny krok. Celú mailovú schránku, ktorá bola určená iba na newslettre som zrušil a založil som si novú. Začínam znova na nule. Pridávam si tam len tie, ktoré si pamätám, že som rád čítal. Ak si na nejaký neviem spomenúť, nedostane sa na novú adresu.

Ak vás predsalen zaujíma, čo je v Číne nové, tak to zhrniem: všade je covid, všade sú lockdowny, podľa jednej správy je teraz v Číne až 150 miliónov ľudí nejak obmedzených kvôli pandemickým opatreniam. Niekto v plnom lockdowne - nesmie ani von z bytu; niekto iba nesmie vycestovať z mesta, či provincie. Ale aj tak - 150 000 000!

"Tajfún v Šanghaji PCR testovanie nezastaví!" povedal čínsky vládca vetra a dažďu.

Prezident sa vybral na prvú zahraničnú cestu do zahraničia po takmer tisícoch dňoch, čo neopustil krajinu. A začiatkom októbra sa uskutoční zasadanie komunistickej strany, ktoré doslova zmení svet. Neviem či k lepšiemu, alebo horšiemu. Ani to nechcem vidieť, chcem mať chvíľku pokoja od chaotického sveta na čínskej dedine, strihať filmy a premávať sa na mojom novom elektrickom skútri.

To je asi všetko. Ospravdlňujem sa, ak v maily boli gramatické chyby, ale chcel som vám podať len krátku aktualizáciu zo života. Na dlhé newslettre ktorým venujem hodiny času a dávam ich na korektúry teraz nemám úplne kapacity. Ale verím že vám to možno ani nevadí. Ďakujem že čítate.

Na záver jedno moje vtipné videjko, čo na TikToku dalo za dva dni 150 000 videní:

@paveldvorak.sk

Maličkosti zo života v Číne #slovacivzahranici #cesiaslovacivesvete #dnescestujem #cina #cestovanie #youtubesk #skczyoutube

♬ original sound - Pavel Dvorak